Bulharsko zvažuje zažalovat „Macronův balíček mobilty“ před soudem EU

SOFIA

Bulharsko bude pravděpodobně usilovat o zrušení části balíčku mobility u Soudního dvora EU, nebude-li dosaženo kompromisu ohledně nejspornějších otázek, uvedl socialistický europoslanec Peter Vitanov (S&D), člen Výboru pro dopravu a cestovní ruch Evropského parlamentu EURACTIV Bulharsko.

V úterý (24. září) udělil Výbor pro dopravu Parlamentu zelenou, aby zahájil jednání s Evropskou komisí a Radou o pravidlech pro reformu odvětví dopravy EU.  Trojstranný rozhovor začne 1. listopadu a povede jej nová Evropská komise. Cílem je dosáhnout kompromisu ohledně pravidel známých jako „Makronův balíček“.

Bulharsko, Rumunsko, Polsko, Maďarsko, Lotyšsko a Litva jsou proti změnám.

„Makronův balíček“ zavádí nová pravidla pro vyslané řidiče, včetně vyšší minimální mzdy a regulace jejich pobytu v hotelích. Nejspornějším problémem je návrat prázdných nákladních vozidel do země původu jednou za čtyři týdny. To by zabránilo dopravním společnostem ze střední a východní Evropy poskytovat své služby na trhu západní Evropy, tzv. „Kabotáž“.

Šest zemí, které se staví proti změnám, tvrdí, že povinnost vrátit prázdné kamiony by byla protiprávním protekcionistickým opatřením, které by mělo vážný dopad na společnosti v příslušných zemích a vedlo by ke ztrátě pracovních míst a zvýšené ekonomické emigraci. Bulharští zástupci patří mezi nejhlasitější odpůrce napadeného balíčku. Peter Vitanov odhadl, že bulharská vláda a místní dopravní průmysl by měly učinit kompromisy s některými změnami, aby vyjednaly zrušení nejkontroverznějších návrhů.

„Návrat prázdného nákladního vozidla [do země původu] je v rozporu se základní zásadou EU – volným pohybem zboží a kapitálu,“ uvedl Vitanov. To znamená, že Bulharsko může zahájit jednání s cílem dosáhnout kompromisu s hrozbou houpajícího se soudního případu. „Neexistuje způsob, jak někoho přimět, aby šel někam jinam.“ Je to v rozporu s volným trhem, “dodal Vitanov.

Zdroj: euroactiv

Nenechte si uniknout další novinky!
Stáhněte si bluTacho, získáte aplikaci plnou informací, aktuálních zpráv z dopravy a taky spoustu nástrojů pro snadnější řízení. Měsíc na vyzkoušení zdarma.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email