Digitální řidičský průkaz, v Norsku už dnes, v Česku?

Úspěch Norska při uvedení digitálního řidičského průkazu

Norsko zavedlo možnost získání digitálního řidičského průkazu. Od 1. října si Norové mohou stáhnout aplikaci řidičského průkazu – a že se stal úspěchem, není pochyb o tom. Pouze za jeden den si aplikaci stáhlo 670 000.

Norská státní správa silnic má velký zájem o digitální řidičský průkaz. Během prvního dne (1. – 2. 10.2019) si aplikaci stáhlo celkem 670 000 uživatelů.

Je to naprosto nečekané. Jsme rádi, že lidé tuto službu oceňují, “říká Bodil Rønning Dreyer, ředitel norské veřejné správy silnic.

Je zřejmé, že digitální služby neoslovují pouze mladší generaci, ale podle informací z norské správy veřejných silnic je deset uživatelů, kteří si stáhli digitální řidičský průkaz, starší 90 let.

V Norsku existuje 2,2 milionu držitelů licence, kteří mohou tuto novou službu využívat. Někteří nemohou používat digitální řidičský průkaz, protože nemají digitální fotografii v počítačovém systému Norské správy veřejných silnic.

Digitální Licenci lze najednou stáhnout a použít pouze na jednom (1) mobilním telefonu. Pro uživatele Apple (iOS) je vyžadována verze softwaru 9.0 nebo novější a pro Android verze 6.0 nebo novější.

Několik zemí vyvíjí službu digitálních řidičských průkazů, ale Norsko je pravděpodobně první v Evropě, která tuto službu zahájila v plném rozsahu.

– Chceme lidem usnadnit používání silničních služeb. Nabízíme několik digitálních služeb v několika oblastech a nyní také s ohledem na řidičské průkazy, říká Bodil Rønning Dreyer.

Práce na vývoji digitálního řidičského průkazu začaly před deseti měsíci, vývoj byl relativně rychlý, i díky tomu, že Norsko má moderní a funkční registr řidičských průkazů (Autosys), na kterém mohou takovéto služby stavět.

Digitální řidičský průkaz je platný řidičský průkaz, který nevyžaduje, aby řidič přinesl jeho fyzický řidičský průkaz. Norská veřejná správa silnic ale zdůrazňuje, že licence digitálního řidiče platí pouze v Norsku a jako identifikace, pokud je dotyčná osoba zastavena při řízení.

Pokud chcete jezdit do zahraničí nebo si pronajmout auto v Norsku, musíte v tuto chvíli předložit svůj „skutečný“ řidičský průkaz, vysvětluje norská správa veřejných silnic na svých webových stránkách.

Ve Švédsku není dokument o digitálním řidičském průkazu dosud tak pokročilý. Podle společnosti Computer Sweden neexistují v blízké budoucnosti takové plány.

Norská varianta je koneckonců digitálním řidičským průkazem, který je doplňkem založeným na fyzické kartě. Hledáme řešení, kde řidičský průkaz nebude ani fyzický ani digitální, říká Pär-Ola Skarviken, vývojář v oddělení řidičských průkazů Švédské dopravní agentury společnosti Computer Sweden.

Zdroj: Proffs, redaktionen

Fotografie: Norská státní správa silnic

Nenechte si uniknout další novinky!
Stáhněte si bluTacho, získáte aplikaci plnou informací, aktuálních zpráv z dopravy a taky spoustu nástrojů pro snadnější řízení. Měsíc na vyzkoušení zdarma.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email