Portugalsko ratifikovalo eCMR

Portugalsko se připojilo ke skupině zemí, které ratifikovaly Dodatkový protokol k Úmluvě CMR o elektronickém nákladním listu. Portugalští dopravci očekávají, že řešení přinese velké výhody. 

Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) a její člen portugalské sdružení dopravců ANTRAM oznámily přistoupení Portugalska k e-CMR . Vláda země ratifikovala Dodatkový protokol k Úmluvě CMR dne 26. září letošního roku.

Připojením k e-CMR se podle ANTRAMu zvýší efektivita a transparentnost portugalských společností v jejich dodavatelském řetězci a pomůže jim snížit náklady. 

Testy e-CMR v Evropě

V letošním roce byly provedeny první pokusy o přepravu ADR s využitím elektronických přepravních dokumentů. Pilotní přepravu nebezpečných materiálů provedla společnost Den Hartogh Logistics v dubnu tohoto roku. Testy byly provedeny ve spolupráci s Nizozemským inspektorátem ochrany životního prostředí a dopravy (ILT). V současné době Holanďané provádějí cca. 100 přeprav ADR denně s použitím elektronického nákladního listu. Systém testovaný v Nizozemsku je TransFollow:

 

Na jaře bylo také zahájeno francouzsko-nizozemsko-britské řešení, které zahrnovalo vůbec první e-CMR dopravu přes několik hranic.  Podle IRU (International Union of Transport) tuto přepravu provedla francouzská společnost Transports FIOLET. Trasa začala ve Francii, vedla přes Nizozemsko, odkud kamion přijel trajektem do Velké Británie. Během těchto testů byla také použita platforma TransFollow.

První přeshraniční přeprava e-CMR byla provedena začátkem roku 2017. Poté kamion s pomeranči patřící Primafriou vyrazil ze španělské Huelvy, překročil hranici s Francií v Perthusu a dosáhl Perpignanu ve Francii.

Pramen: trans.info
Foto: Pixabay

Nenechte si uniknout další novinky!
Stáhněte si bluTacho, získáte aplikaci plnou informací, aktuálních zpráv z dopravy a taky spoustu nástrojů pro snadnější řízení. Měsíc na vyzkoušení zdarma.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email