Sněmovna odložila zákaz tranzitní dopravy po místních silnicích.

Zavedení zákazu tranzitní dopravy po místních silnicích se odkládá. Poslanci jej chtějí ještě upravit kvůli výhradám ministerstva dopravy a dopravců. Sněmovna o tom dnes rozhodla před závěrečným schvalováním novely, která by podle původního záměru měla zakázat či omezit kamionům předjíždění na dálnicích. Podle kritiků jsou tyto změny nadbytečné. Návrh na zamítnutí novely ale Sněmovna neschválila.

Zákaz tranzitní dopravy po silnicích druhé a třetí třídy by se měl podle návrhu Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) týkat kamionů o hmotnosti nad 12 tun. Podle Milana Adamce (ODS) či Mariana Jurečky (KDU-ČSL) chybí analýzy dopadů tohoto opatření. Jurečka v souladu s námitkami dopravců upozornil na to, že řidiči kamionů by v některých oblastech museli najet desítky kilometrů navíc, což by mělo i své ekonomické důsledky.

Nedostatky úpravy, která by prý neúměrně zatížila silnice první třídy včetně jejich průtahů městy, připustil již dříve i náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva. Změna by znamenala i to, že zhruba 50.000 kilometrů silnic druhé a třetí třídy by bylo nutné označit zhruba 300.000 informačních značek.

Původní poslanecký návrh novely počítá se zákazem předjíždění pro kamiony a nákladní vozy v pracovní dny od 06:00 do 22:00. Restrikce by se podle předlohy vztahovala na řidiče automobilů o hmotnosti nad 3,5 tuny a jízdních souprav delších než sedm metrů. Zákaz by mohl postihnout i automobily s přívěsem či vozidla integrovaného záchranného systému. Proti plošnému zákazu protestovali nákladní dopravci i provozovatelé karavanů. Poslanci proto navrhli různé časové úpravy zákazu.

O možném zákazu jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích se mluví od konce loňského roku v souvislosti s kolapsem na modernizovaném úseku D1 na Vysočině.

Zdroj: DLprofi

Nenechte si uniknout další novinky!
Stáhněte si bluTacho, získáte aplikaci plnou informací, aktuálních zpráv z dopravy a taky spoustu nástrojů pro snadnější řízení. Měsíc na vyzkoušení zdarma.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email