Stát dá dopravcům manuál jak čelit viru, rozdělí jim 100 mil. Kč.

Stát vyčlení pro soukromé dopravce 100 milionů korun na pořízení dezinfekčních a ochranných pomůcek pro řidiče a další personál ve veřejné dopravě. Jde asi o 30.000 zaměstnanců. Ministerstvo dopravy také zajistilo zásoby dezinfekce, které bude v případě nutnosti dopravcům dodávat. Firmy dostanou také manuál pro preventivní postup proti šíření koronaviru. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). V minulých dnech bylo zintenzivněno i čištění vozů a nádraží.

„Veřejná doprava je klíčové místo, kde dochází k potkávání velkého počtu lidí. Musíme to mít z hlediska hygieny a ochrany pod kontrolou,“ uvedl Havlíček. Ministerstvo proto vydalo pokyny pro dopravce, jak postupovat při ochraně proti šíření koronaviru. Manuál dnes resort rozešle mezi soukromé dopravce, státní podniky jsou podle ministra pod kontrolou.

Ministerstvo dopravy bude peníze na nákup dezinfekčních prostředků distribuovat mezi dopravce přes kraje a města. Dopravci budou předkládat faktury za zakoupené prostředky. Úřad také zajistil zásoby dezinfekce, kterou bude v případě nutnosti distribuovat mezi dopravce. Opatření jsou zaměřena na železniční a autobusové firmy, netýkají se například taxislužeb.

Havlíček zdůraznil, že řada soukromých dopravců už ochranné postupy nastavila v minulých dnech, v Česku jich je všech přes 100, opatření by tak mělo podle něj pomoci hlavně těm menším.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula opatření uvítal, odbory podle něj budou aktivní při informování státu o dodržování ochranných postupů. Středula zároveň vyzval, aby vláda zvážila upravení rozpočtu a uvolnila další peníze pro boj s šířením koronaviru.

Nový typ koronaviru se začal šířit na konci loňského roku v Číně. V Česku bylo dosud potvrzeno 81 případů onemocnění.

Zdroj: DLprofi

Nenechte si uniknout další novinky!
Stáhněte si bluTacho, získáte aplikaci plnou informací, aktuálních zpráv z dopravy a taky spoustu nástrojů pro snadnější řízení. Měsíc na vyzkoušení zdarma.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email