V Česku dnes začalo fungovat nové satelitní mýto.

Na českých dálnicích dnes od půlnoci začalo fungovat nové satelitní mýto, jehož provozovatelem je konsorcium CzechToll/SkyToll. Nový systém nahradil dosavadní mikrovlnnou technologii od firmy Kapsch, ta byla po spuštění nového systému vypnuta. Očekává se, že v prvních dnech budou spuštění nového mýta provázet dlouhé kolony kamionů na hranicích.

Fronty se na dálnicích budou tvořit kvůli pomalým registracím dopravců. V sobotu bylo zaregistrováno zhruba 313.000 aut, stále tak chybí asi 145.000 vozidel z celkem očekávaného počtu 458.000. Problémy jsou také s přebíráním palubních jednotek, těch bylo před spuštěním mýta rozesláno zhruba 209.000.

Nejhorší situace se dá očekávat od pondělního rána a to zejména u hranic s Polskem a Slovenskem. Například u Lanžhota na Břeclavsku CzechToll varuje ve špičce před kolonami o délce až 12 kilometrů.

Pro dopravce proto budou sloužit posílená registrační místa. U nejrizikovějších míst na hranicích se bude stejně jako už v minulých dnech pohybovat 15 registračních vozů, řada zavedených obchodních míst jako jsou benzínové pumpy byla také rozšířena. Provoz budou koordinovat i policisté.

Přihlášení je možné prostřednictvím provozovatelů palivových karet, dále na 200 obchodních distribučních místech, na pobočkách Hospodářské komory nebo přes internet.

Výběr nového mýta a jeho provozovatele provázely problémy. Tendr vyhrálo konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz systému. Neúspěšný Kapsch ovšem proti průběhu tendru protestoval a okolnosti mýtné smlouvy stále řeší antimonopolní úřad i soudy.

Mýto v Česku funguje od roku 2007 a stát od té doby na něm vybral kolem 108 miliard korun.

Zdroj: DLprofi

Nenechte si uniknout další novinky!
Stáhněte si bluTacho, získáte aplikaci plnou informací, aktuálních zpráv z dopravy a taky spoustu nástrojů pro snadnější řízení. Měsíc na vyzkoušení zdarma.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email