Výběr mýtného na Slovensku loni dosáhl 213 mil. eur, byl rekordní.

Výběr mýtného od dopravců za jízdu po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku loni vystoupil na rekord. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytl provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll.

Na mýtném loni zaplatili provozovatelé nákladních vozidel a autobusů 213,45 milionu eur (5,45 miliardy Kč). Proti předchozímu roku to představuje nárůst o 6,1 procenta. Více než dvěma pětinami se na vybraném mýtném podíleli dopravci ze zahraničí, hlavně z Polska, České republiky a Maďarska.

Platit mýtné za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a po vybraných úsecích silnic první třídy musejí na Slovensku autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. Sazba mýtného závisí na druhu vozidla, jeho hmotnosti, počtu náprav a emisní třídě automobilu.

Od začátku letošního ledna se sazby mýtného na Slovensku zvýšily o inflaci. Pravidelnou úpravu mýtného v závislosti na vývoji spotřebitelských cen navrhlo ministerstvo dopravy zrušit.

Značnou část vybraného mýtného na Slovensku v minulosti pohltily náklady na mýtný systém. Provoz systému, který je založen na satelitní technologii, zajišťuje SkyToll od jeho zavedení v roce 2010. Zakázku získal SkyToll s nejdražší nabídkou po vyloučení ostatních uchazečů z tendru.

SkyToll se v konsorciu s firmou CzechToll bude podílet i na provozování mýtného systému v České republice. České ministerstvo dopravy loni v září podepsalo na deset let kontrakt s konsorciem, které nahradí dosavadního provozovatele, firmu Kapsch.

Zdroj: DLprofi

Nenechte si uniknout další novinky!
Stáhněte si bluTacho, získáte aplikaci plnou informací, aktuálních zpráv z dopravy a taky spoustu nástrojů pro snadnější řízení. Měsíc na vyzkoušení zdarma.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email