Výsledky akce „Zaměřeno na silnice“ jsou alarmující

V posledních letech došlo k prudkému nárůstu v silniční dopravě. To je důvod, proč TISPOL letos pokračoval v akci pod názvem „Zaměření na silnice“.

Od 16. do 22. září se této akce zúčastnilo 16 zemí. Kontrola byla zaměřena na zakázané používání mobilních telefonů, jiných technických zařízení a jiných forem rozptylování při řízení.
Předpisy v evropských zemích jsou odlišné, ale ve většině z nich je používání mobilního telefonu bez hands-free za jízdy zakázáno.

Policie zkontrolovala více než 1 465 000 účastníků silničního provozu na kontrolních místech v 16 zemích s těmito výsledky:

  • 47.983 řidičů použilo svůj mobilní telefon při řízení bez hands-free vybavení.
  • 23 řidičů bylo přistiženo při ovládání navigačního systému.
  • 43 dalších bylo přistiženo při ovládání zařízení jako je tablet nebo notebook.
  • 587 řidičů byli rozptylováni při řízení jinými způsoby, jako je sledování televize nebo DVD nebo čtení novin.
  • 40 řidičů během jízdy jedlo (konkrétně zakázáno ve Švýcarsku a Polsku pro řidiče přepravující cestující).
  • 740 lidí používalo sluchátka v obou uších (v Srbsku, Itálii, Maďarsku a Francii zakázáno). V Srbsku je to zakázáno pro chodce nebo cyklisty při přejezdu ulicí.

Tato čísla jasně ukazují, jak důležité jsou kontroly bezpečnosti silničního provozu.  Stále je příliš mnoho řidičů rozptylováno technickým zařízením místo toho, aby věnovali pozornost silnici. Důvodem závažných kolizí je však často také nadhodnocení vlastní řidičské schopnosti a nesprávné posouzení dopravních situací.

Během této akce policie kontrolovala také dodržování bezpečnostních pásů.

  • 146 530 lidí nepoužívalo bezpečnostní pás, což znamená, že se jedná o obrovský bezpečnostní problém.

Silniční policie se zabývala i jinými formami trestné činnosti. Výsledkem bylo, že v kontrolovaných automobilech bylo policií nalezena ve 193 případech droga a ve 23 případech střelná zbraň.

Další operací TISPOLu budou „Alkohol a drogy“ a to v termínu od 9. do 15. prosince 2019.

Zdroj: TISPOL

Nenechte si uniknout další novinky!
Stáhněte si bluTacho, získáte aplikaci plnou informací, aktuálních zpráv z dopravy a taky spoustu nástrojů pro snadnější řízení. Měsíc na vyzkoušení zdarma.
Share on facebook
Share on twitter
Share on email